Tabitha Babbitt

tabita

Tak mogła wyglądać Tabitha Babbitt (1784 – 1853), członkini protestanckiej grupy religijnej Szejkersów z Massachusetts. Ta spokojna i pracowita tkaczka prawdopodobnie większość swojego czasu spędzała przy krośnie. Wspólnotowy podział pracy był stały, kobiety zajmowały się domem i zbieraniem ziół. Każdy ze współwyznawców trwał w celibacie, pilnując przy tym maksymalnego odseparowania kobiet od mężczyzn. Nie bez powodu domy Szejkersów posiadały osobne wejścia i schody, wszystko idealnie dopasowane, by obie płcie nie miały zbyt wiele okazji do spotkań. Brak przyrostu naturalnego i zakaz adopcji dzieci dla wspólnot religijnych, w stosunkowo niedługim czasie przyniosły przewidywalne skutki. Współcześnie wyznanie to liczy zaledwie czterech członków.

Kto by podejrzewał, że właśnie w takich warunkach jedna z kobiet osady wymyśli coś, co znacząco ułatwi życie jej kolegom, społeczności, a w dalszej perspektywie zrewolucjonizuje cały przemysł?

Pewnego dnia na początku XIX wieku, 29-letnia Tabitha ukradkiem przyjrzała się pracy swoich braci. Dwóch mężczyzn mozolnie cięło drewno, przeciągając piłę w tę i z powrotem. Babbitt od razu dostrzegła z jak ogromną stratą ich energii wiąże się ta czynność. Mając na uwadze precyzyjne działanie swojego kołowrotka, wynalazła… piłę tarczową.

circular-saw

Dzięki temu Szejkersi zaczęli produkować meble na masową skalę, tworząc swój własny, surowy styl, do dziś uznawany za niezwykle funkcjonalny i elegancki (ceny ich krzeseł sięgają 100 tysięcy dolarów za sztukę). Ale nie tylko osada Tabithy zyskała na jej pomysłowości. Piłę tarczową znaleźć można w każdym warsztacie czy sklepie z narzędziami.

Ze względu na specyficzne przekonania religijne i tzw. komunizm chrześcijański, Tabitha nie opatentowała swojego wynalazku (podobnie jak wymyślonej przez siebie sztucznej szczęki i maszyny do cięcia gwoździ). Prawdopodobnie też nigdy nie używała piły tarczowej do pracy, pozostała wierna swoim dawnym obowiązkom. Do ostatnich dni uważana była za najbardziej utalentowaną osobę z całej wspólnoty.

W społeczności w której żyła, czynności wykonywane przez kobiety szanowano na równi z zadaniami męskimi. Kobiety cenione były na każdym szczeblu hierarchii kościelnej, dzieliły stanowiska z najpoważniejszymi kapłanami. Nie mogło być inaczej, wszak u podstaw tego odłamu leży dogmat o żeńskiej manifestacji postaci Boga, w osobie założycielki wspólnoty, Matki Ann Lee.

Przypuszczalnie historia Szejkersów kryje jeszcze wiele biografii kreatywnych kobiet, jednak spisane losy nie zdradzają szczegółów na ich temat. Wspomnienie Tabithy Babbitt, twórczej matki piły tarczowej i sztucznych szczęk, jest równie mgliste, co zaskakujące.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s